Aktualności

O NAS: W MARCOWYM WYDANIU MIESIĘCZNIKA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ PRZEGLĄD POŻARNICZY
5
Maj 2012

Autor: Marta Małecka

rn

Artykuł: "Ćwiczenia w ogniu"

rn


rn

Specjalna trzynastometrowa naczepa przystosowana jest do transportu drogowego. Wyposażono ją w system przeznaczony do szkolenia strażaków i ratowników. Trenażer oprócz treningów praktycznych umożliwia sprawdzenie zachowań i cech psychofizycznych osób szkolonych w warunkach ekstremalnych. Mobilność systemu zapewnia komfort i dowolność miejsca przeprowadzenia treningu. Trenażer wykonany jest zgodnie z normą DIN 14097 T2 – określającą bezpieczeństwo urządzeń wykorzystujących gaz palny. Ma certyfikat TUV.

rn

Realistycznie odwzorowuje fizyczne warunki pożarów zewnętrznych i wewnętrznych, m.in. temperaturę, hałas, zachowanie płomieni, intensywność zadymienia czy oświetlenia. Komputerowy system kontrolny pozwala instruktorom na samodzielne projektowanie scenariuszy zdarzenia (pożary klas A, B i C), a w razie potrzeby ich powtarzanie. Można w nich zaplanować m.in. chronologię zdarzeń, wysokość temperatury panującej w środku, stopień zadymienia, intensywność hałasu.

rn

Trenażer daje możliwość tworzenia od dwóch do czterech miejsc pożarowych, które dzielą się na uniwersalne – przeznaczone do umieszczania różnych makiet (np. kuchnia gazowa, łóżko) oraz flashover. Każde takie miejsce ma oddzielne doprowadzenie powietrza, co zapewnia stałe podtrzymanie pożaru.

rn

Trenażerem można sterować ręcznie z pomieszczenia kontrolnego lub za pomocą pilota zdalnego sterowania. Komputer sterujący działa intuicyjnie. Postępowanie trenujących ma wpływ na rozwój pożaru zgodny z prawdziwymi reakcjami ognia dzięki zamontowanym w naczepie czujnikom i sensorom. System bezpieczeństwa dokonuje stałych pomiarów parametrów pracy trenażera, w tym stężenia propanu w powietrzu.

rn

W razie ich przekroczenia zostaje uruchomiony tryb pracy awaryjnej. Oprócz tego komputer odnotowuje sposób i intensywność podania wody. Trenażer zasilany jest bezpiecznym dla środowiska propanem.

rn

Autor tekstu: Marta Małecka


Zainteresował Cię profil naszej firmy, chcesz zostać naszym partnerem lub jeśli chcesz skorzystać z naszej oferty...