System konserwacji węży pożarniczych PRO1
no image

System konserwacji węży pożarniczych PRO1

Automatyczny system do konserwacji węży pożarniczych, posiadający najważniejsze funkcje niezbędne dla jednostek ochrony przeciwpożarowej, przy zachowaniu kompaktowych rozmiarów i oszczędności przestrzeni koniecznej do zabudowy. Wszystkie najważniejsze podzespoły wykonane są ze stali nierdzewnej. System posiada przepustowość nawet do 14 węży na godzinę przy zachowaniu najwyższej efektywności, niewielkiego zapotrzebowania na energię elektryczną, oraz wymaganej dla jednego operatora ergonomii obsługi.

PRO1 - najefektywniejsze na świecie, kompaktowe centrum konserwacji węży pożarniczych.

System PRO1 odznacza się niedużymi wymiarami, ergonomią obsługi, wysoką jakością wykonania, oszczędnością wody i energii elektrycznej. Urządzenie można zabudować w pomieszczeniu 2,5 x 3,5 m, gdyż włącznie z podestem roboczym zajmuje powierzchnię około 9 m2 . W miejscu instalacji systemu konieczne są: przyłącze wody, odprowadzenie ścieków, przyłącze elektryczne oraz podłoga z kratką kanalizacyjną.

W pełni zautomatyzowany system pozwala na moczenie wstępne węży, ich rozwijanie, mycie zasadnicze, płukanie, sprawdzenie pod ciśnieniem, rozciągnięcie i opróżnienie, wysuszenie oraz zwinięcie, bez udziału operatora. Wszystko to odbywa się w ciągłym procesie technologicznym w zamkniętej komorze.

Automatyczne systemy rozwijane stosowane są przez firmę PREY od 1998 roku. Dzięki temu powstała maszyna o obrotowym polu roboczym, tzw. karuzeli. Konstrukcja karuzeli zapewnia takie ułożenie węża, żeby była możliwa kontrola stanu węża przez operatora. Dzięki temu w żadnym momencie procesu nie jest konieczne otwieranie komory roboczej ani odłączanie węża.

PRO1 jest systemem kompaktowym, umożliwiającym w następujących po sobie czterech krokach obsługowych przeprowadzić pełny, ciągły proces konserwacji węży pożarniczych.

Najważniejsze cechy systemu PRO1:

 • Kompaktowość - kompletny i gotowy w każdej chwili do pracy; wymaga tylko 9 m2 powierzchni czyli pomieszczenia o wymiarach 2,5 x 3,5 m; wszystkie czynności obsługowe oraz konserwacja i czyszczenie, wykonywane są z przodu urządzenia.
 • Wysoka automatyzacja - wciąganie i wysuwanie węża, za wyjątkiem łączenia, następuje automatycznie; wąż jest dotykany przez operatora tylko cztery razy w trakcie całego, normalnego cyklu pracy; wszystkie pozostałe funkcje sterowania, wykonywane są z panelu dotykowego.
 • Ergonomia - wszystkie kroki robocze wykonywane są na wysokości bioder i na żadnym etapie procesu nie jest wymagane schylanie się lub podnoszenie węża; w normalnej pracy nie jest także wymagane otwieranie i zamykanie żadnych drzwiczek czy klap.
 • Ekonomiczność - niemal w 100% woda do kontroli ciśnieniowej jest odzyskiwana; zapotrzebowanie na energię elektryczną wynosi do 2,43 kW na godzinę - przy maksymalnej przepustowości daje to wynik ok. 180 W na jeden odcinek węża o długości 20 m.
 • Bezpieczeństwo - wszystkie etapy czyszczenia i sprawdzania węża odbywają się wewnątrz urządzenia; końcówki węża podczas próby ciśnieniowej są automatycznie zamykane; otwieranie komory roboczej podczas wciągania i wysuwania węża, jak i podczas całego procesu technologicznego nie jest konieczne.
 • Widoczność - komora robocza otoczona jest przezroczystymi ściankami, zapewniającymi dobrą widoczność wnętrza komory pod każdym kątem; wszystkie elementy urządzenia są dobrze widoczne z pozycji stojącej; żadne elementy konstrukcyjne nie ograniczają widoczności na czyszczony wąż.
 • Trwałość - elementy metalowe niemal w 100% wykonane są z wysokogatunkowej stali nierdzewnej (1.431), przy zachowaniem wysokiej precyzji i jakości obróbki; odpowiednia obróbka stali daje niezwykłą trwałość i optymalną odporność korozyjną, także na wszelkie środki myjące; żywotność urządzenia nie przekłada się w ogóle na przystępną cenę.
 • Kompletność - wprowadzanie i zarządzanie danymi o konserwowanych wężach następuje z wbudowanego ekranu dotykowego; dane te są wykorzystywane bezpośrednio do sterowania urządzeniem; zintegrowany interfejs USB umożliwia importowanie danych i wykorzystanie w zewnętrznym oprogramowaniu; do działania systemu nie jest potrzebny żaden oddzielny komputer.

Dane techniczne:

 • wymiary 2430 × 3350 × 1950 mm (dł. szer. wys.)
 • masa 750 kg
 • zasilanie 400 VAC, 12,5 kW
 • ciśnienie robocze do 100 bar (myjka) do 16 bar (tester)
 • przyłącze wodne gwint 3/4’

Film o urządzeniu PRO 1 można zobaczyć tutaj.