Urządzenie wielofunkcyjne VWTPW
no image

Urządzenie wielofunkcyjne do konserwacji węży pożarniczych VWTPW (mycie-suszenie-testowanie-zwijanie)

Flagowym produktem PREY jest urządzenie wielofunkcyjne, integrujące w sobie wannę do moczenia wstępnego węży, myjkę wysoko-ciśnieniową, przystawkę suszącą, tester ciśnieniowy oraz zwijarkę. Urządzenie pozwala w jednym cyklu na obsługę dwóch węży W75, W52 lub W25, ewentualnie jeden wąż W110 o długości odcinków do 35 m. W opcji jest dostępna wersja „mamut”, pozwalająca na konserwację węży większych średnic i długości odcinków do 40 m.

Wielofunkcyjne urządzenie VWTPW do konserwacji węży pożarniczych firmy PREY zapewnia najważniejsze funkcjonalności, potrzebne do konserwacji węży, łącznie z ich suszeniem. Pod względem jakości użytych materiałów, jakości wykonania, funkcjonalności, ergonomii użytkowania, efektywności i ekonomiczności czy niezbędnej do instalacji przestrzeni, to wielofunkcyjne urządzenie nie ma sobie równych.

Wykonane ze stali nierdzewnej urządzenie VWTPW, na tle innych tego typu urządzeń, wyróżnia się także największą liczbą dostępnych funkcji.

Funkcje i elementy składowe urządzenia:

 • Wanna-wózek KVA z czterema przegrodami na 12 węży W75 lub 24 węże W52 umożliwia, oprócz prania wstępnego (namaczania), rozwijanie i podawanie węży do myjki wysokociśnieniowej.
 • Wymiary KVA oraz profil spodniej części zapewniają oszczędność wody, dzięki wykorzystaniu minimalnej jej ilości do maksymalnej liczby węży pożarniczych. Spawane wnętrze wózka ma taką szerokość, aby zapewnić maksymalne wykorzystanie miejsca dla węży o różnych średnicach. Zapewniona jest jednocześnie jego stabilność w pionie oraz bezpieczeństwo użytkowania podczas rozwijania węży i wciągania ich przez mechanizm maszyny myjącej. Ułożenie węży w wózku zapobiega też ich skręcaniu, a tym samym zablokowaniu.
 • Górne brzegi wózka wykończone są polerowanymi wałkami ze stali nierdzewnej o średnicy 25 mm, zaś wszystkie spawy są zeszlifowane, w celu uniknięcia zaczepiania się łączników węży, rozdarcia węża, przyciśnięcia dłoni, itp. Dodatkowo wałek od strony urządzenia myjącego zabezpieczony jest kształtką blaszaną, zapewniającą płynne przejście łączników nad brzegami wózka. Kształtka ta jest demontowalna, dzięki czemu można ją wykorzystać do wszystkich wózków o tej samej szerokości.
 • Dźwignia, specjalnie zaprojektowanego dla wózków KVA zaworu spustowego, umieszczona jest pośrodku bocznej ścianki, tuż pod górną krawędzią. Dzięki temu jest ona łatwo dostępna dla operatora w pozycji stojącej, umożliwiając otwieranie i zamykanie zaworu bez schylania się. Wylot tego zaworu umieszczony jest w najniższym miejscu wózka, dzięki czemu można go opróżniać całkowicie z wody. Wylot spustowy nie wystaje poza obrys wózka, tak że podczas przetaczania KVA przez drzwi, progi i inne przeszkody, nie jest możliwe przypadkowe zaczepienie.
 • Mobilna myjka węży pożarniczych SWM jest ekonomiczna i wydajna w swojej pracy. Wyposażona jest w praktycznie bezobsługowe dysze strumieniowe i przewody ciśnieniowe. Komora mokra oraz obudowa nie posiadają części ruchomych. Myjka SWM połączona jest z mobilną podstawą urządzenia VWTPW w taki sposób, aby było możliwe jej poprzeczne przesuwanie względem ramy i blokowanie w takiej pozycji. Dzięki temu możliwe jest ustawienie SWM zawsze we właściwej pozycji w stosunku do wybranej przegrody KVA, z której pobierane są węże do mycia i suszenia.
 • Suszarka wstępna SNA montowana jest jako przystawka do urządzeń wielofunkcyjnych. Specjalnie zaprojektowany i wykonany potrójny odsysacz, stanowi urządzenie suszące, umieszczone poprzecznie u wylotu myjki.
 • Podciśnienie doprowadzone jest elastycznym przewodem do wykonanej ze stali nierdzewnej, ssawki. Przewód ten przyłączony jest do szczelnego gniazda ssawnego. Ssawka umieszczona jest poziomo przed wylotem myjki w sposób, umożliwiający swobodne przejście łączników wężowych, kiedy operator wyciąga wąż z myjki za drugi koniec.
 • Tester ciśnieniowy SDP wykonany ze spawanych ze stali nierdzewnej rur, umożliwia w łatwy, bezpieczny i zgodny z normą sposób przeprowadzać próby ciśnieniowe. W celu zabezpieczenia operatora i osób postronnych przed skutkami rozerwania się węża, przyłącza testowe zabudowane są w dolnej ramie. Umiejscowienie tych złącz zapewnia również stabilność całego urządzenia.
 • Ergonomiczna, automatyczna zwijarka węży pożarniczych ASW, wyposażona jest w stabilny bęben zwijający, mocny napęd z regulacją prędkości oraz system zabezpieczający. Zwijarka ASW jest bardzo pomocna przy zwijaniu węży. Automatyczny tryb pracy z zabezpieczeniem przeciążeniowym pozwala na kontaktowe monitorowanie zwojów węża, automatyczną regulację szybkości zwijania w zależności od stopnia nawinięcia i luzowanie nawiniętego węża w celu łatwego zdjęcia z bębna. Zwijarka wyposażona jest też w zdalne sterowanie, dzięki któremu operator może uruchomić proces zwijania w trakcie rozciągania węża.
 • Wanna, rama, rurarz, obudowa, myjka, bęben zwijarki - praktycznie wszystkie elementy metalowe wykonane są z wysokogatunkowej stali nierdzewnej (1.431) z zachowaniem wysokiej precyzji i jakości obróbki. Zewnętrzne lakierowanie i odpowiednia obróbka stali daje niezwykłą trwałość i optymalną odporność korozyjną, także na wszelkie środki myjące.

Urządzenie VWTPW wyposażone jest od spodu w dwa stałe i dwa skrętne, hamowane kółka, co pozwala na przetaczanie bez żadnych zacięć. Dzięki łożyskowaniu kółek we wspornikach ze stali nierdzewnej, kręcą się bardzo lekko, a gumowa powłoka zapewnia komfortowe przemieszczanie urządzenia nawet z pełnym obciążeniem.

Komponenty składowe urządzenia VWTPW są niemal prawie identyczne z urządzeniami samodzielnymi. Mogą znosić wysokie obciążenia. Urządzenie VWTPW jest mobilne. W zależności od posiadanego miejsca może współdziałać z innymi urządzeniami, szczególnie z suszarką przepływową.

Dane techniczne:

 • wymiary 965 × 1330 × 1550 mm (dł. szer. wys.)
 • masa 273 kg
 • zasilanie 400 VAC, 7,95 kW
 • ciśnienie robocze do 100 bar (myjka) do 16 bar (tester)
 • przyłącze wodne gwint 2"